Μουσική Εκδήλωση την Τσικνοπέμπτη

Στο σχολείο μας την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2024 (Τσικνοπέμπτη) το νεοσύστατο μουσικό σχήμα, που αποτελείται από μαθητές και καθηγητές, υπό την καθοδήγηση των κκ ΔΑΣΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ (Υποδιευθυντή) και ΝΑΝΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟ (Εκπαιδευτικό) στο πνεύμα της ημέρας παρουσίασε μουσικά κομμάτια που έτυχαν ευρείας αποδοχής και θαυμασμού από τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και το υπόλοιπο προσωπικό του σχολείου. Ήταν η πρώτη εμφάνιση και παρουσίαση της μουσικής ομάδας στη σχολική κοινότητα μετά από σύντομη προετοιμασία. Θα ακολουθήσουν και άλλες μουσικές εκδηλώσεις τόσο σε ημέρες σχολικών εορτών όσο και στο πλαίσιο άλλων σχολικών δραστηριοτήτων. Απώτερος στόχος αυτού του εγχειρήματος είναι να δημιουργηθεί μία μουσική κουλτούρα και παιδεία στο σχολείο και ταυτόχρονα να δίνεται η ευκαιρία στους εμπλεκομένους της σχολικής κοινότητας να αναδείξουν τυχόν μουσικές δεξιότητες, να αποκτήσουν περαιτέρω γνώση και εμπειρία και παράλληλα να λειτουργούν ως ανάπαυλα ψυχαγωγίας στο εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα.Το ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΗΜΑ είναι ανοιχτό και υπάρχει η δυνατότητα να εισέρχονται άτομα τα οποία ανήκουν στη σχολική κοινότητα του 7ου ΕΠΑΛ – 3ου ΕΚ Λάρισα. Όπως επεσήμανε και ο αρχαίος φιλόσοφος Αριστοτέλης η μουσική πλάθει το ήθος και το χαρακτήρα μας, διότι, έχει μια απίστευτη δύναμη, να επιδρά στη ψυχή.