Ομιλία – Συζήτηση στο 7ο ΕΠΑΛ ΛΑΡΙΣΑΣ από τον καθηγητή της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κο ΓΟΥΡΓΟΥΛΙΑΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ με κύριο θέμα το ΚΑΠΝΙΣΜΑ.

Μία πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία – συζήτηση έγινε στο 7ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ την Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2024 στον κατάμεστο  χώρο του γυμναστηρίου από τον καθηγητή της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κο ΓΟΥΡΓΟΥΛΙΑΝΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ με κύριο θέμα το ΚΑΠΝΙΣΜΑ. Αρχικά ο κος ΓΟΥΡΓΟΥΛΙΑΝΗΣ έκανε μια αναδρομή στην ιστορία του καπνίσματος, στην προστασία των μη καπνιστών από τους κινδύνους του παθητικού καπνίσματος, στην υφιστάμενη κατάσταση σε σχέση με την εφαρμογή της σχετικής νομοθεσίας μέσα από συγκεκριμένα παραδείγματα και στατιστικά στοιχεία. Στη συνέχεια κάλεσε τους μαθητές να γίνουν πρεσβευτές κατά του καπνίσματος και τόνισε  την ευθύνη μας στην εφαρμογή των νόμων, στη συνεργασία ατόμων και φορέων, στην ενημέρωση του κοινού, στην ενσυναίσθηση και στο δικαίωμα όλων μας στον καθαρό αέρα. Ταυτόχρονα υπήρξε ένας ζωντανός διάλογος με μαθητές και καθηγητές πάνω σε ανησυχίες και προβληματισμούς επί του συγκεκριμένου θέματος όπου έδωσε τις κατάλληλες επιστημονικές εξηγήσεις και ερμηνείες. Η Διεύθυνση του σχολείου ευχαριστεί θερμά τον κο Καθηγητή για την κοινωνική ευαισθησία και άμεση ανταπόκριση στην πρόσκλησή της.