Διδακτική Επίσκεψη στο Κουκλοθέατρο Τιριτόμπα του Δήμου Λαρισαίων

Την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024 τα τμήματα ΒΥΓ5, ΒΥΓ6 και ΒΥΓ10 του σχολείου μας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στον Δημοτικό κουκλοθίασο “Τιριτόμπα” και παρακολούθησαν κουκλοθεατρική παράσταση . Θετικές ήταν οι εντυπώσεις των μαθητών από την παρακολούθηση του έργου καθώς επίσης και  με την επαφή που είχαν με την  υπεύθυνη κουκλοπαίχτρια κ. Φωτεινή Καλούδη που τους μετέδωσε τη μαγική δύναμη της κούκλας , τους τρόπους χειρισμού της και ιδέες για την κατασκευή σκηνικών. Το ταξίδι συνεχίστηκε στο μουσείο κούκλας και στο εργαστήριο κατασκευής της.Τέλος, προτάθηκε στους μαθητές να συνδράμουν εθελοντικά στο φεστιβάλ κουκλοθεάτρου που πραγματοποιείται  στην πόλη μας και το αποδέχθηκαν με χαρά. Ευχαριστούμε την κ. Φωτεινή Καλούδη για τη θερμή υποδοχή και την ενημέρωση.

.Συνοδοί εκπαιδευτικοί : Καρακόλη Παναγιώτα, Μαξιμιάδου Αναστασία, Πολυμερίδου Μαρία, Ψωφάκη Ευαγγελία