Εκπαιδευτική Επίσκεψη Μοντεσσοριανή Σχολή Ζαφρανά Γ’ Βρεφοκόμων

Μέσα στην αρχοντιά της παραδοσιακής αρχιτεκτονικής και την ομορφιά της εξοχής την Παρασκευή 29-3-24  οι μαθητές της ειδικότητας β. Βρεφονηπιοκόμων του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Μοντεσσοριανή Σχολή  Ζαφρανά στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης.

Έτυχαν θερμής υποδοχής από τις παιδαγωγούς και τους μικρούς μαθητές ενώ η κ.Ζαφρανά Μαρία  την οποία και ευχαριστούμε από καρδιάς, ανέλαβε να μας ταξιδέψει στο χρόνο αναπτύσσοντας τις αρχές της Μοντεσσοριανής μεθόδου και τις σύγχρονες μεθόδους βιωματικής μάθησης που εφαρμόζουν.

Παράλληλα οι μαθητές μας γνώρισαν από κοντά το Μοντεσσοριανό υλικό και τη χρήση του από μια αντιπροσωπευτική ομάδα παιδιών προσχολικής ηλικίας και τη βοήθεια της εξαιρετικής παιδαγωγού κ. Μαριάννας Μαυρίδου.

Θετικές και πλούσιες εντυπώσεις από ένα περιβάλλον καλαίσθητο,εξοπλισμένο και σχεδιασμένο με στόχο την ψυχική υγεία του παιδιού στο πλαίσιο της Μοντεσσοριανής εκπαίδευσης.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί:

Πολυμερίδου Μαρία, Μαξιμιάδου Αναστασία. Καρακόλη Παναγιώτα