Επίσκεψη στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Λάρισας και στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας της ειδικότητας Βοηθών Βρεφονηπιοκόμων του 7ου ΕΠΑΛ

Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, το 1992, ανακήρυξε την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, δίνοντάς μας την ευκαιρία κατανόησης σε θέματα αναπηρίας. Είναι μια μέρα που μας υπενθυμίζει την υποχρέωση διασφάλισης της ισότιμης πρόσβασης όλων των μαθητών στην εκπαίδευση, βασιζόμενοι στις  αρχές της ενταξιακής εκπαίδευσης.
Σε αυτό το πλαίσιο, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία οι μαθητές  της ειδικότητας βοηθών βρεφονηπιοκόμων του 7ου ΕΠΑΛ τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου επισκέφθηκαν το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Λάρισας με σκοπό να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των παιδιών με αναπηρία.  O διευθυντής κ.Πετρωτός Νικόλαος, το εκπαιδευτικό προσωπικό και τα παιδιά μας επεφύλαξαν θερμή υποδοχή. Έγινε ξενάγηση στους χώρους του σχολείου, ενημέρωση από τους δασκάλους και τους εκπαιδευτικούς των ειδικοτήτων. Στο τέλος, η χορωδία του σχολείου  μας παρουσίασε χριστουγεννιάτικα τραγούδια.
Στη συνέχεια, ακολούθησε επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη Λάρισας- Μουσείο Ι.Γ Κατσίγρα όπου η διευθύντρια κ. Δεληγιάννη Ι. ξενάγησε τους μαθητές στους χώρους της πινακοθήκης  και  τους ενημέρωσε για τα εκπαιδευτικά προγράμματα που υλοποιούνται σχετικά με την πρόσβαση των ατόμων με προβλήματα όρασης στα έργα τέχνης.O διευθυντής κ. Σταφύλης Νικόλαος και οι εκπαιδευτικοί της ειδικότητας βρεφονηπιοκόμων  του 7ου ΕΠΑΛ ευχαριστούν τον διευθυντή κ. Πετρωτό  Ν. και την διευθύντρια της Δημοτικής Πινακοθήκης κ. Δεληγιάννη Ι .Oι συνοδοί εκπαιδευτικοίΜαξιμιάδου ΑναστασίαΠολυμερίδου Μαρία Καρακόλη Παναγιώτα